NAUJIENOS
|
Kokius amortizatorius pasirinkti tepalinius ar dujinius?
Daugelis vairuotojų žino du pagrindinius amortizatorių tipus – tepalinius ir vis labiau plintančius dujinius. Skirtumas tas, kad dujiniuose dar pripildyta žemo slėgio azoto dujų slopinimo charakteristikoms pagerinti.
Dujiniais paprastai vadinami tokie hidrauliniai amortizatoriai, kuriuose suslėgtų dujų (azoto) „kamštis“ trukdo perpumpuojamai alyvai suputoti. Dujinis amortizatorius yra lengvesnis nei hidraulinis, jį nebūtina pagaminti idealiai hermetišką.
Be to, labai patogu, pasinaudojus dujų spūdumu, gaminti sistemą, kuri iš karto atliktų ir amortizatoriaus, ir spyruoklės funkcijas. Tokie amortizatoriai jau naudojami kai kuriuose motocikluose.
Tačiau ne visi turi žinių apie pagrindinius tepalinius amortizatorius, jų veikimo skirtumus, pranašumus. Važiuojant prastais keliais ar gana dideliais greičiais, tepaliniuose amortizatoriuose esantis tepalas ilgainiui ima putoti. Tada dėl susidariusių putų prastėja amortizatorių darbas, jie nebegarantuoja reikiamo ratų sukibimo su keliu, ką jau kalbėti apie važiavimo patogumą.
Ne vienam teko įsitikinti, kaip spaudžiant šalčiui tepaliniai amortizatoriai atrodo kaip „negyvi“. Priežastis – užšalęs juose esantis tepalas.
Dujiniai amortizatoriai padeda išvengti analogiškų problemų. Juose esančios specialios dujos, suspaustos iki 6–8 atmosferų, iki minimumo sumažina tepalo putojimą. Beje, daug aukštesnius reikalavimus atitinkančiuose sportiniuose dujiniuose amortizatoriuose dujos suspaudžiamos net iki 25–30 atmosferų.
Šiuo atveju tepalas išvis nebeputoja, o amortizatoriai didžiausia jėga spaudžia automobilį prie kelio dangos, todėl padeda užtikrinti ir maksimalų jo sukibimą.
Tačiau ne vienas gali paprieštarauti, kad dujiniai amortizatoriai pagal savo konstrukcijas yra kietesni nei tepaliniai ir tuo pačiu teikiantys mažiau patogumo.